Jaką folię wybrać do oklejenia samochodu?

Jaka folia do oklejenia auta będzie najlepsza?

Oklejanie aut to trend nabierający rozpędu w ekstremalnym tempie. Szerokie zastosowanie i funkcjonalność folii plus estetyka wykonania, sprawiają, że coraz częściej klienci decydują się na taki tuning pojazdu. Często jako pierwsze pada pytanie, jaką folię wybrać do oklejenia samochodu? Najważniejsze, żebyśmy na wstępie określili jakie zadanie ma ona spełniać na naszym pojeździe.

Jeśli zależy Państwu na zmianie koloru pojazdu, wybór należy kierować na folie kolorowe. W ofercie sklepu Motos.pl znajdą Państwo przeróżne kolory i wykończenia folii do obklejania samochodów m.in. czarne, zielone, szare i białe. Pamiętajmy, że razem z barwą zmianie może ulec też wykończenie lakieru na naszym aucie. Dzięki wzornikom łatwiej podjąć decyzję czy wolimy matowy, czy błyszczący efekt na masce. Oklejając poszczególne elementy w inny sposób, możemy uzyskać oryginalny efekt.
Do zabezpieczenia karoserii bez zmiany koloru i natężenia barwy lakieru posłuży Państwu natomiast folia bezbarwna. Pełni rolę bariery pomiędzy lakierem a potencjalnymi uszkodzeniami zewnętrznymi. Chroni przed skutkami otarć na parkingach, uderzeń kamyków podczas jazdy, spadającymi gałązkami z drzew i zanieczyszczeniami naturalnymi, typu pyłki kwiatów, owady.

Oklejanie samochodu – ile metrów folii przygotować?

Do obliczenia ilości metrów folii, potrzebnych do oklejenia samochodu musimy być w posiadaniu trzech wymiarów pojazdu – wysokość, szerokość i długość. Posłużą nam one do przeliczenia metrów kwadratowych powierzchni auta na metry bieżące rolki folii. Poniżej przykład:
Pełna rolka folii 3M do zabezpieczenia pojazdu (bezbarwna) ma 20 metrów folii na rolce, o szerokości 1,5 metra. Mnożąc metry bieżące przez szerokość folii uzyskamy informację, jaką powierzchnię pojazdu zdołamy nią pokryć, w metrach kwadratowych (20mb x 1,5 mb = 30m2).

Oklejanie samochodu – ile metrów folii przygotować?

WAŻNE! Zawsze planując ilość folii, jaką potrzeba do pracy należy przyjąć margines błędu i dodać minimum 10-15 % więcej folii przy zakupie. Istotnie każde docięcia wymiarów do poszczególnych elementów karoserii tworzą tzw. odpadki, których wymiar nie pozwala na naklejenie ich na pojazd. Jeśli zależy nam na wykorzystaniu jak największej ilości ścinek folii, warto zastanowić się nad oklejeniem elementów wewnątrz pojazdu. Możemy to zrobić, jeśli korzystaliśmy z folii bezbarwnej. Dzięki temu zabezpieczymy te miejsca przed oznakami zużycia, otarciami i uszkodzeniami mechanicznymi. Półeczki, do których wkładamy kluczyki, pieniądze, telefon, też możemy wyściełać folią ochronną.
Pamiętajmy, że oklejanie samochodu folią nie służy do maskowania niedoskonałości i ubytków już powstałych w karoserii. Mankamenty, które nosi pojazd, będą widoczne pod naklejoną folią. Warto przygotować więc uprzednio powierzchnie, samochodu tego zabiegu, a wybierając folię, kierujmy się tymi cechami, na których najbardziej nam zależy. Jeśli chcemy zmienić kolor auta, wybierzmy folię mocną o soczystej barwie, która nada pojazdowi nowe oblicze. Zabezpieczając auto, szukajmy folie na samochód od producentów z najbardziej wytrzymałymi i solidnymi produktami, aby cieszyć się efektem latami.